top of page
Milk and Flower Bath
ליווי בזמן הטיפולים הקונבציונליים

כמטפל בבית חולים איכילוב במחלקה לרפואה משלימה ביחידה האונקולוגית אני פוגש מטופלים רבים המתמודדים עם מחלת הסרטן בשלבי מחלה שונים, אשר מגיעים אלי על מנת למצוא מזור ו/או הקלה על ידי ייעוץ תזונתי ורפואה סינית כחלק מתהליך הטיפול הקונבנציונלי אותו הם מקבלים.

כתזונאי קליני מטעם משרד הבריאות ומטפל בבית החולים, אני מטפל תוך ראייה טיפולית רחבה ואחראית וער לחשיבות הגבוהה בשילוב שתי הרפואות- הקונבנציונלית והמשלימה גם יחד על מנת לאפשר שיפור במדדים הקליניים כמו גם שיפור באיכות החיים.

הטיפולים הקונבנציונליים מתחלקים לטיפולי כימותרפיה, טיפולי קרינה, טיפול ביולוגי וטיפול אימונותריפי. במהלך כל אחד מסוגי טיפול אלו מתעוררות תופעות לוואי קלות או קשות.

תופעות לוואי קשות כגון נוירופתה, אנמיה, ירידה בתאי הדם הלבנים ייאלצו את הרופאים לשקול הפסקת/דחיה את הטיפול התרופתי . ייעוץ תזונתי יחד טיפול ברפואה סינית יכול להפחית תופעות לוואי אלו ובכך לשפר את איכות החיים ולאפשר גם את רציפות הטיפול התרופתי.

תופעות נפוצות במהלך הטיפול הקונבציונלי:

נוירופתיה (תחושת נימול/עקצוץ בקצות הגפיים) 

בעיות עיכול: שלשול/עצירות

ירידה במשקל 

בחילות, שינוי בתאבון

עייפות

ירידה בספירות הדם (אנמיה, נויטרופניה)

לחיזוק ותמיכה במטופלי סרטן אני מאגד מספר כלים טיפוליים:
1. תזונה

ידוע כי אחד המרכיבים החשובים ביותר במניעת התפתחות וטיפול בסרטן הוא התזונה, כולל תוספים וצמחי מרפא.

יש חשיבות להתאים את התזונה באופן אישי לאדם ולשלב המחלה, כמו כן יש להשתמש אך ורק בויטמינים ותוספים אשר מותרים לשימוש בזמן הטיפולים הקונבציונליים או לאחריהם.

שלושה חודשים עברו מאז עברה ת' ניתוח מעי בעקבות גידול.

ת' סבלה מתופעות קשות של שלשול, ירידה במשקל ועייפות אשר הקשו מאוד על רמת התפקוד היומיומית.

התחלנו את טיפול התזונה בשינוי מהותי של צריכת המזון, תוך התחשבות בהעדפותיה. ר' הבינה מהם קבוצת המזונות שמטיבים איתם ומהם אלו שלא.

כמו כן הותאמו לת' תוספים להשלמת החסרים שנוצרו בעקבות הניתוח. במהלך שלוש השבועות לאחר מכן ר' הפסיקה לסבול משלשולים, המשקל ורמת העייפות השתפרו משמעותית כך שיכלה לחזור לפעילות ולעבודה בצורה הדרגתית.

2. דיקור סיני לחולי סרטן

הטיפול בדיקור נחשב בטוח מאוד, ללא תופעות לוואי, ומתאים לכל מטופל *.

כל מטופל עובר תשאול ואבחון באשר למצבו הבריאותי, לצד בחינת מצב המחלה (היכן היא ממוקמת בגוף ובאיזה שלב היא) וכיצד משפיעים המחלה והטיפולים על המטופל.

Acupuncture Tools

לאורך השנים, מחקרים שנעשו בנושא מצאו שהדיקור מסייע בחיזוק מערכת החיסון ובהפחתת דלקת ע"י עידוד מתווכי מערכת חיסון (ציטוקינים IL-10) כפי שמתואר במחקר הבא:

https://www.dovepress.com/getfile.php?fileID=76980

כמו כן הדיקור נמצא יעיל בהפחתת כאב, היות והוא גורם להפרשת אנדורפינים – אותם חומרים המופרשים מהמוח ומהווים משככי הכאב הטבעיים שהגוף מייצר.

 

עובדה זו הופכת את הטיפול בדיקור סיני לחולי סרטן לרלוונטי במיוחד, שכן אלו זקוקים לתמיכה במערכת החיסון, הפחתת הרמה הדלקתית בגוף, כמו גם התמודדות עם כאבים בעקבות המחלה והטיפולים בה. 

* ישנם מצבים רפואיים נקודתיים אשר תיבחן התאמה לדיקור.

3. טווינה - טיפול במגע לגוף ולנפש

 מדובר בתקופה מאתגרת לא רק מבחינה פיזית, אלא גם מבחינה נפשית. כידוע, למצב הרגשי השפעה על תפקודה של מערכת החיסון ועל יכולת הריפוי של גוף. 

הטווינה היא שיטת טיפול במגע עמוק אשר מקנה רוגע, בטחון וחיזוק החוסן של האדם בהתמודדות עם אתגרים ומחלות.

דקל ואווה צבי טווינא.jpg
bottom of page